הנחיות מקדימות ייפוי כוח מתמשך

מה תרצו לדעת?

היום כבר ידוע לכולם שאדם שרוצה לדאוג לעתידו- עורך ייפוי כוח מתמשך. החלק החשוב ביותר במסמך ייפוי כוח מתמשך הוא החלק של ההנחיות המקדימות. מאמר זה יסביר את תפקיד ההנחיות המקדימות בייפוי כוח מתמשך, וכן יציג המלצות לעריכה יעילה ואיכותית של המסמך.

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך המאפשר לאדם בעודו כשיר, לפרט ולציין כיצד ירצה להיות מטופל כאשר לא יוכל עוד לקבל החלטות בעצמו ובמי הוא בוחר שייצג אותו מול הרשויות השונות (בנקים, קופ"ח וכו'). ייפוי הכוח מאפשר להתייחס לסוגיות שונות המטרידות את האדם החל ממקום מגורים, דרך דרכי טיפול ועד החלטות בעניינים כלכליים.

להיוועצות עם עו"ד עודד וולף, מוסמך לייפוי כוח מתמשך >>

מאמר על הנחיות מקדימות ייפוי כוח מתמשך - עורך דין עודד וולף
מאמר בנושא הנחיות מקדימות ייפוי כוח מתמשך - עורך דין עודד וולף

מהן הנחיות מקדימות ייפוי כוח מתמשך?

מסמך ההנחיות המקדימות של ייפוי הכוח המתמשך הוא חיוני ביותר. באינטרנט ניתן למצוא את הטפסים הסטנדרטיים, הם כוללים בעיקר מידע טכני – פרטים אישיים של הממנה והממונה, סימון חלופות כלליות בנוגע לקבלת ההחלטות וחתימות. 

התפקיד המשמעותי ביותר של ההנחיות המקדימות בייפוי כוח מתמשך הוא שבהן מפורט רצונו של הממנה לגבי ההחלטות שעתידות להתקבל בשמו בעניינים שייפוי הכוח כולל. הרצון של מייפה הכוח בנוגע לסוגיות העתידיות שעשויות להתקיים – צריך להיכתב בהנחיות המקדימות.

אילו הנחיות מקדימות כדאי לכתוב בייפוי הכוח המתמשך?

ההנחיות ששווה להכניס בייפוי הכוח המתמשך, מושפעות מהצורך הפרטני והרצון של כל אדם. תפקיד המסמך הוא לדאוג שרצונכם יובע באופן ברור ככל האפשר בחלק זה. כלומר, לא בהכרח להכניס הנחיות מפורטות ומדויקות לגבי העשייה, אלא לבטא את כלל הפעולות שהייתם רוצים שתתקיימנה בסיטואציות הגדולות יותר.

כך למשל, בשלב זה חשוב להתייחס לתפקיד של הממנה, לקבוע מיופי כוח שיחליפו אותו במקרה הצורך, לקבוע את אופן קבלת ההחלטות בין מיופי הכוח השונים (בשיתוף או ביחד לחוד או במנגנון אחר) וכן את הגורמים שיכריעו במקרה של מחלוקת. רצוי להתייחס באופן ריאלי לבקשות, שכן האדם שיבצע אותן בניסיון לדאוג לכם יתמודד עם אתגרים נפשיים ולוגיסטיים בעשותו כן.

לאילו נושאים להתייחס בהנחיות המקדימות?

ייפוי הכוח מיועד לסייע ביישום הרצונות שלכם, למצוא דרכי פעולה חליפיות ולהציג הכל בייפוי הכוח המתמשך. רצוי להתייחס למקום מגורים (בבית, או בדיור מוגן) ולקבל החלטה למקרה שהמצב הכלכלי לא יכסה הכל.

 התייחסו למצב סיעודי, ואם אפשר גם לזהות המטפל, רצוי להתייחס להנחיות רפואיות וכן לטיפולים אלטרנטיביים וכדומה. החליטו אם להורות על התייעצות עם גורמי מקצוע ורצוי להתייחס לזהותם, התייחסו גם לתמיכה בקרובים וכן למתנות או סיוע לקרובי משפחה. אם חשוב לכם נושא הלבוש והטיפוח רצוי להקדיש לכך סכומים ולקבוע את התדירות של טיפולים קוסמטיים, גילוח, תספורת וכן הלאה.  

מאמר הנחיות מקדימות ייפוי כוח מתמשך - עורך דין עודד וולף
מאמר הנחיות מקדימות ייפוי כוח מתמשך - עורך דין עודד וולף

המלצות לכתיבת הנחיות מקדימות

  1. יש לדאוג שההנחיות תהיינה תואמות לחוק. כלומר, לא ניתן לכלול פעולות הדורשות מעבר על החוק, או פעולות אחרות כמו המרת דת, עריכת צוואה, מתן הסכמה למסירת ילד לאימוץ ועוד.
  2. יש להקפיד שההנחיות יכתבו בצורה כמה שיותר מפורשת כדי למנוע ויכוחים על בסיס פרשנויות שונות לגבי רצונכם. אם יש נושא שחשוב לכם, הקפידו לציינו באופן ברור.
  3. בפעולות הדורשות אזכור מפורש – יש לדאוג שייכתבו בייפוי הכוח. כך למשל מתן הסכמה לבדיקה על ידי פסיכיאטר, אשפוז, מתן תרומות, הלוואות או מתנות, וכן הלאה.
  4. לנסות להקיף כמה שיותר אירועים בלתי צפויים מבחינת רצונכם. כלומר מגורים במסגרת חוץ ביתית מסוג מסוים וכן הלאה. עם זאת דעו כי לא תוכלו להקיף הכל, ולכן חשוב שתוכלו להביע את רצונכם הכללי כך שיוכל להיות מיושם גם במקרים אחרים.
  5. רצוי להשאיר גמישות מסויימת לקבלת ההחלטות על ידי מיופי הכוח, כך שיוכלו לפעול באופן מיטבי גם במציאות המשתנה שעשויה להתקיים עד שייכנס ייפוי הכוח לתוקף.

לסיכום, אם ברצונכם לערוך ייפוי כוח מתמשך שבאמת ישרת את רצונותיכם ולא יהיה רק עניין טכני, שאלו את עורך הדין איך הוא מתייחס לעניין ההנחיות המקדימות. אם הוא יפטור אתכם בתשובה שמדובר במסמך טכני שחובה לצרף – שקלו שנית את אפשרות שכירת שירותיו.

לעומת זאת, אם הוא יאמר כי להנחיות המקדימות יש משמעות גבוהה וחיונית, ויש לפרט בחלק זה של ייפוי הכוח כמה שיותר סוגיות בנושאים החשובים לכם – דעו כי זה עורך דין שיעבוד על ייפוי הכוח שלכם בכובד ראש.

לפעמים במקרה זה תראו הלימה בין מחיר של ייפוי כוח מתמשך לבין היחס של עורך הדין אל משמעות ההנחיות המקדימות. ככל שעורך הדין מבין שיש להתייחס לחלק זה ברצינות, ולהשקיע בו מחשבה – כך יכול להיות שהמחיר שהוא יגבה יהיה גבוה מאחרים. עם זאת, זכרו כי מדובר בתשלום חד פעמי שיבטיח כי עתידכם יתקיים קרוב ככל האפשר לרצונכם.

עו"ד עודד וולף

עו"ד עודד וולף

עורך דין לענייני משפחה.
מומחה לענייני גירושים והפחתת מזונות,
עריכת צוואות מורכבות, ניהול ירושות ועיזבונות,
עריכת הסכמי ממון לפני חתונה ולידועים בציבור
ועריכת ייפוי כוח מתמשך.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
יש לך עדיין שאלה?
התקשרו עכשיו 03-644-7924 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
מאמר הנחיות מקדימות ייפוי כוח מתמשך - עורך דין עודד וולף

עו"ד לענייני משפחה עודד וולף | גירושים | צוואות | ירושות | הסכמי ממון | ייפוי כוח מתמשך

לייעוץ מידי התקשרו :
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השירותים שלנו:

דילוג לתוכן