סוגי צוואות

מה תרצו לדעת?

צוואה היא מסמך שבו אדם קובע מי יזכה לרשת את נכסיו לאחר הסתלקותו מן העולם.

מתי כדאי לערוך צוואה? בכל מקרה בו מעוניינים להגדיר באופן משפטי מחייב את חלוקת העיזבון, על מנת למנוע סכסוכים בקרב היורשים, ובכל מקרה בו עולה צורך להסדיר את זכויות השימוש ברכושו של המוריש לאחר מותו. ישנם עוד מספר מצבים ספציפיים בהם כדאי לערוך צוואה ונקדיש עבורם מאמר נפרד.

סוגי צוואות

החוק מגדיר חמישה דרכים לערוך צוואה:

5 הסוגים של צוואות עורך דין לענייני משפחה - עודד וולף

צוואה בפני רשות

צוואה אשר נערכת בפני נציג מוסמך של מערכת המשפט הישראלית כגון נוטריון, שופט, רשם, חבר בית דין הרבני או רשם לענייני ירושות. צוואה זו יכולה להיאמר בעל פה או לעלות על כתב, ואין צורך בנוכחות של עדים מלבד המוסמך לכך. המצווה מחויב להגיש את הוראות הצוואה בכתב או להקריא אותם בעל פה בפני נציג הרשות. הנציג חוזר על ההוראות ומקריא אותם למצווה ולאחר שזה מאשר, הנציג חותם עליה ומוסר את הצוואה למצווה.

היתרון של עריכת צוואה בפני רשות: האקט המשפטי מהווה ראיה לכאורה לאמיתות הצוואה על כל פרטיה המהותיים, כלומר שהמצווה הוא זה שהכין את הצוואה ושהיא נערכה במקום ובתאריך הנקובים בה.

חובות נציג הרשות: לוודא מעבר לכל ספק את אמיתות הזהות של הפונה אליו; לברר את מידת הבנת המצווה לגבי המשמעויות של סעיפי הצוואה; לברר עם המצווה האם הצוואה נמסרת על פי רצונו החופשי וללא אילוצים כלשהם;

עשוי לעניין אתכם | כמה זמן לוקח להוציא צו קיום צוואה >>

צוואה בעדים

צוואה בעדים היא צורת הצוואה הנפוצה ביותר בישראל. צוואה בעדים לא חייבת להימסר בכתב יד אך כן חייבת להימסר בצורה כתובה. ניתן להדפיס את הצוואה ולחתום עליה יחד עם העדים. לשם חיזוק התוקף המשפטי של צוואה בעדים, רוב המצווים עורכים אותה בפני עורך דין מוסמך לדיני צוואות וירושות.

היתרונות של צוואה בעדים:

  • מאפשרת לאמת בצורה סבירה ואף למעלה מזה את רצונו החופשי של המצווה.
  • מאפשרת לברר את נסיבות עריכת הצוואה באופן קל ופשוט יחסית, במידה ויוגש ערעור על תקפותה של הצוואה לאחר מות המצווה.

 

סעיף 20 לחוק הירושה קובע כי צוואה בעדים תקפה בתנאי שעל גביה נמצא תאריך וחתימה בכתב ידו של המצווה, בפני שני עדים לאחר שהמצווה הצהיר בפניהם שזוהי אכן צוואתו. צוואה בעדים תקפה רק במידה ושני העדים נוכחים הן בשלב ההצהרה והן בשלב החתימה, כך שלא ניתן לחתום בפני עד אחד ולזמן לחתימה עד נוסף בהמשך. על העדים לחתום כי המצווה הצהיר וחתם בפניהם בהיותם יחד.

צוואה בפני עדים לרוב נערכת מול עורך דין מומחה לצוואות וירושות, מאחר וזו הדרך האפקטיבית ביותר לספק רמת ביטחון גבוהה למצווה, כי הצוואה תהיה תקפה ושלאחר מותו העיזבון שלו יחולק ליורשיו בדיוק כפי רצונו.

צוואה בעל פה

צוואה שנמסרת בעל פה. צוואה זו מותרת על פי חוק רק בנסיבות בהן המצווה רואה עצמו במצב של חולה אנוש או נוטה למות. על פי החוק יש מספר תנאים לתוקף משפטי של צוואה כזו:

  • על המצווה להיות בתחושה כי הוא נמצא "מול פני המוות".
  • על הנסיבות עימם מתמודד המצווה להיות כאלו שאדם סביר היה מסכים עם המצווה כי הוא עומד למות.
    דוגמאות למצבים שבהם יתקיימו התנאים לתקפות של צוואה בעל פה הם חייל לפני צאתו לקרב, ואדם המתמודד עם משבר רפואי פתאומי.

 

שני עדים שמבינים את שפת המצווה חייבים להיות נוכחים בזמן מסירת הצוואה. עליהם לתעד בכתב את זיכרון הדברים ולחתום על המסמך תוך ציון המועד. עליהם להפקיד את המסמך אצל הרשם לענייני ירושות. במידה ולאחר עריכת צוואה בעל פה המוריש כבר לא ניצב מול פני המוות, משום שהחלים או חזר בשלום מהקרב, לאחר שלושים יום הצוואה מתבטלת באופן אוטומטי.

צוואה בכתב יד

צוואה מסוג זה מהווה צוואה חוקית אך נחשבת חלשה משפטית ועלולה להיות מותקפת לאחר פטירת המצווה כתוצאה מכמה גורמים. ישנם מספר דגשים חשובים שיש לעמוד בהם על מנת להגביר את הסיכוי שהצוואה לא תבוטל לאחר הגשת התנגדות על ידי מי מהיורשים: המסמך צריך להיכתב כולו בכתב ידו של המצווה ויש לכתוב את הצוואה בכתב קריא וברור; יש לחתום בכל עמוד ולחתום ליד כל מקום בו יש שינוי; יש לציין את התאריך בכל עמוד. ישראלים רבים שעורכים צוואות בכתב יד בוחרים להפקיד אותם אצל הרשם לענייני ירושה.

צוואה הדדית

צוואה שבני זוג עורכים כדי להוריש את עיזבונם זה לזה ולאחר מכן לצדדים שלישיים או ישירות לצדדים שלישיים.

קראו על ההבדלים בין צוואה רגילה לצוואה הדדית >>

היתרון בעריכת צוואה עם עו"ד עודד וולף

מעבר לידע והניסיון המקצועי הנרחב, עו"ד עודד וולף מביא איתו ראיה אנושית ומקצועית, בשילוב תכונות של עדינות ונחישות, המביאים ערך רב ללקוחותיו, המתמודדים עם כל קשת המצבים המשפחתיים המורכבים המתעוררים סביב צוואות וירושות.

צוואות עורך דין לענייני משפחה - עודד וולף
צוואות | עורך דין לענייני משפחה - עודד וולף

שאלות נפוצות:

הצוואה החזקה ביותר משפטית היא צוואה בפני רשות, והיא המבטיחה את מרב הסיכויים שהעיזבון של המצווה יחולק ליורשיו על פי רצונו.

עורך דין מנוסה לענייני משפחה ראה ונכח באלפי סיטואציות עדינות ורכש ניסיון בגישור ובהתנהלות משפטית במצבים של ירושות וצוואות. כתיבת צוואה היא אירוע שדורש את מירב העדינות, לצד היכולת לברר את רצון המצווה ולפעול בנחישות לממש רצונותיו.

יש לפנות בהקדם לעורך דין לענייני משפחה לקבלת ייעוץ מותאם אישית.

עו"ד עודד וולף

עו"ד עודד וולף

עורך דין לענייני משפחה.
מומחה לענייני גירושים והפחתת מזונות,
עריכת צוואות מורכבות, ניהול ירושות ועיזבונות,
עריכת הסכמי ממון לפני חתונה ולידועים בציבור
ועריכת ייפוי כוח מתמשך.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
יש לך עדיין שאלה?
התקשרו עכשיו 03-644-7924 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
סוגי צוואות

עו"ד לענייני משפחה עודד וולף | גירושים | צוואות | ירושות | הסכמי ממון | ייפוי כוח מתמשך

לייעוץ מידי התקשרו :
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השירותים שלנו:

דילוג לתוכן