עורך דין צוואות

עורך דין עודד וולף - מומחה לדיני משפחה

עורר דין צוואות - עודד וולף

מומחים ומובילים בעריכת צוואות/ייצוג בצוואות

עו"ד לענייני צוואות, עודד וולף, מומחה בעריכת צוואות, התנגדות לצוואות, עריכת צוואות הדדיות ועריכת צוואות לזוגות בזוגיות שניה ולידועים בציבור.

עו"ד עודד וולף הוא עורך דין לענייני משפחה המתמחה בכל התחומים הקשורים לצוואות וירושות כמו גם עריכת הסכמי ממון, ייפוי כוח מתמשך ועוד.

יש עשרות מקרים בהם צוואה לא מתייחסת למצבים מסוימים או שלא ננקטו צעדים בעת כתיבת הצוואה שיוכלו למנוע בעתיד צעדים של התנגדות לצוואה. רבים המקרים בהם צוואות נהפכות למקור לסכסוכים וקרבות ירושה, ניתן להימנע מכך באמצעות תשומת לב למספר דגשים בעת כתיבת הצוואה.

מוזמנים ליצור קשר לשיחת ייעוץ ללא התחייבות ובגובה העיניים.

אנחנו כאן לשירותכם בכל שאלה, הבהרה בענייני צוואת וירושות. 

לוגו שקוף עם כיתוב לבן - עודד וולף משרד עורכי-דין
השאירו פרטים
או התקשרו עכשיו
03-644-7924
מה תרצו לדעת?

מהי צוואה?

צוואה הינה מסמך משפטי המסדיר בעיקר את ענייני הירושה: מה ייעשה ברכושו של אדם לאחר פטירתו, מי יירש את הנכסים והמיטלטלין ומהם התנאים לכך. בנוסף, הורה של קטין רשאי לציין בצוואתו מי הוא ירצה שיתמנה כאפוטרופוס לילדו (היה וילך לעולמו לפני שילדו הגיע לגיל 18). תחום הצוואות והירושות סבוך ומורכב מבחינה משפטית וכל שגיאה קטנה בהווה עלולה להוביל לסיבוכים מיותרים בעתיד. מסיבה זו, רוב מוחלט מבין הישראלים אשר עורכים צוואה בוחרים לשכור עורך דין צוואות המתמחה בנושא זה, המלווה אותם מא' ועד ת' ומוודא תוצאה מיטבית למוריש וליורשיו.

מי יכול לערוך צוואה?

כל אדם בגיר, קרי מעל גיל 18, רשאי לערוך צוואה המסדירה מה יקרה עם רכושו לאחר מותו, אלא אם הוכרז כפסול דין, או שבשל חוסר צלילות אינו מסוגל להבין את המשמעות של עריכת צוואה. יחד עם זאת, מומלץ מאוד להיוועץ עם עו"ד מומחה לצוואות לפני שעורכים צוואה וזאת על מנת לערוך את הצוואה באופן שתמנע מצבים של התנגדויות עתידיות וכמובן כשמדובר בצוואות לא שוויוניות או בצוואות מורכבות.

נגן וידאו אודות עורך דין עודד וולף - עורך דין צוואות -
לקוחות מספרים

עורך דין צוואות - עודד וולף

התייעצתי עם עו"ד עודד וולף בנוגע לעריכת צוואה וייפוי כח מתמשך. עו"ד עודד, היה קשוב, הבין את כל המורכבויות המשפחתיות (זוגיות שניה, ידועים בציבור) ובאמת נתן מענה מעולה. ממליץ בחום רב על עו"ד עודד, זה תהליך כל כך משמעותי וחשוב. תודה רבה 🙏

עורך דין הגון, ישר, בעל ידע מקיף, מקצועי מאד. ממליצה בחום!

הרגשתי בידיים טובות כשעשיתי לאחרונה צוואה וייפוי כוח מתמשך אצל עו״ד עודד וולף. הוא שולט על החומר, מעמיק, בודק כל פרט ברצינות, מאוד מכבד את רצון הלקוח והכל באווירה נעימה ובטוחה. יכולה רק להמליץ!

אחרי חיפושים רבים, הגעתי לעודד חסרת תקווה ומיואשת, תוך זמן קצר מאוד, הבנתי שעשיתי את הבחירה הנכונה! ליווי אישי, מקצועיות, ניסיון ומיומנות אלו רק חלק ממעלותיו של עו"ד וולף. ממליצה בחום על שירותיו

עו"ד עודד וולף, ערך להורים שלי ייפוי כוח מתמשך וצוואות הדדיות. הוא היה מאוד קשוב ורגיש, מקצועי וענייני והרגשנו שיש לנו על מי לסמוך. ממליצה עליו בחום.

לקביעת פגישת ייעוץ עם עו"ד צוואות - עודד וולף

התקשרו עכשיו 03-644-7924 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
עורך דין צוואות - ייעוץ עם עורך דין מומחה לצוואות- עודד וולף משרד עורכי דין

כיצד לממש צוואה?

לאחר מות המוריש, היורשים נדרשים להגיש למשרד הרשם לענייני ירושה במשרד המשפטים בקשה רשמית הנקראת "בקשה לצו קיום צוואה". במידה והאדם שנפטר לא ערך צוואה, על יורשיו החוקיים להגיש "בקשה לצו ירושה". בקשה לצו ירושה ניתן להגיש גם במידה וישנה צוואה, אולם מסמך הצוואה אינו כולל את כל רכושו של הנפטר. במקרה זה נדרש להגיש בקשה לצו ירושה על מנת לאפשר חלוקת הרכוש שלא נכלל בצוואה בין יורשיו החוקיים של הנפטר. מוסמכים להגיש את הבקשות לצו קיום צוואה או צו ירושה הם כל מי שנכללים בצוואה או בעלי עניין אחרים בצו.

מתי צוואה לא תקפה?

ישנם מקרים בהם צוואה עלולה להיות לא תקפה, ולכן כדאי להתייעץ עם עורך דין לענייני צוואות על מנת לקבל בהירות בנוגע למצבכם הספציפי.

 • כאשר המצווה אינו כשיר לערוך צוואה
  מצווה אינו כשיר במידה והוא מתחת לגיל 18 (קטין), או במידה והוא פסול דין. רק בית המשפט רשאי לפסוק כי אדם בגיר הינו פסול דין, כלומר חסר כשרות משפטית, וזאת בעקבות מחלה או ליקוי נפשי או שכלי. בתחום צוואות וירושות, בית המשפט בוחן האם המוריש "לא הבחין בטיבה של צוואה". טענה זו עולה במסגרת התנגדות לצוואה והיא נבחנת על ידי בית המשפט באמצעות בדיקת מסמכים רפואיים ושמיעת עדויות.
 • כאשר אחד או יותר מן היורשים השפיע השפעה בלתי הוגנת על המוריש
  במקרים מסוימים היורשים טוענים לאדם אחד או יותר שעשה שימוש לרעה ביחסי אמון, הפעיל לחץ או   "השפיע השפעה בלתי הוגנת" על המוריש, בצורה הפוגעת ברצון החופשי של המוריש.
 • כאשר אחד או יותר מן היורשים היה מעורב בעריכת הצוואה
  בית המשפט עשוי לבטל צוואה או סעיפים מסוימים בצוואה, במידה והוכח כי אחד או יותר מן היורשים היה מעורב באופן פעיל, או אפילו רק נוכח בשתיקה, במהלך עריכת וחתימת הצוואה. בהקשר זה יש לשים לב, כי הסעת המוריש למשרד עורך דין לצוואות אין בה משום מעורבות בעריכת הצוואה, כל עוד המסיע לא היה נוכח בחדר בזמן עריכת וחתימת הצוואה.

כיצד עורכים צוואה?

חוק הירושה, תשכ"ה-1965, מפרט ארבע דרכים לערוך צוואה בעלת תוקף משפטי:

 1. צוואה בכתב יד – מסמך אשר עורך הצוואה כותב בכתב ידו הכולל את כלל ההנחיות הנוגעות לחלוקת רכושו לאחר מותו. על הצוואה להיכתב מתחילתה ועד סופה בכתב ידו של עורך הצוואה, ועליה להיות חתומה על ידי עורך הצוואה, ולכלול את תאריך חתימת הצוואה. מכיוון שכל שגיאה קטנה עלולה להוביל לנזק כלכלי ונפשי רב ליורשים, מרבית הישראלים בוחרים להתייעץ עם עו"ד לענייני משפחה המתמחה בעריכת צוואות ולקבל ליווי מקצועי בתהליך כתיבה ועריכה של צוואה בכתב יד.
 2. צוואה בעדים – מסמך החתום על ידי שני עדים, הנושא גם את חתימת המוריש ותאריך. על פי רוב, צוואה בעדים נערכת במשרד עורך דין לענייני צוואות וירושות והיא הצוואה הנפוצה ביותר.
 3. צוואה בפני רשות – במקרה זה המצווה אומר את דבר הצוואה בפני רשם בית המשפט, רשם לענייני ירושה, שופט או נוטריון. אותו אדם, המוסמך לכך לפי סעיף 22 לחוק הירושה, עורך את פרוטוקול הישיבה ומאשר כי נערכה בפניו. מקרה זה הינו נדיר באופן יחסי.
 4. צוואה בעל פה – כשאדם נמצא במצב הנקרא "שכיב מרע" – כלומר מחשיב את עצמו כעומד למות, הוא רשאי לצוות את צוואתו בעל פה לשני עדים. על העדים לרשום את דבריו בזיכרון דברים, לחתום ולהעביר בהקדם האפשרי את הצוואה לרשם לענייני ירושה במשרד המשפטים.
 
התייעצות עם עורך דין צוואות - עודד וולף

להתייעצות עם עורך דין עודד וולף - מומחה לענייני צוואות

התקשרו עכשיו 03-644-7924 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
עורך דין צוואות - איתור צוואה - עודד וולף משרד עורכי דין

איתור צוואה

ישנם מקרים בהם יורשי הנפטר אינם יודעים אם השאיר אחריו צוואה. במקרים אלו נדרש הליך "איתור צוואה". ראשית יש לערוך חיפוש במסמכי הנפטר וכן לפנות לעורך הדין של הנפטר ולשאול האם ערך עבורו צוואה. לבסוף יש לפנות לרשם הירושה לבדוק האם המנוח הפקיד צוואה במשרדי הרשם.

לקריאת מאמר בנושא "איתור צוואה שהופקדה"

איך מממשים צוואה?‏

לאחר שמאתרים את הצוואה ומוודאים כי זו הצוואה האחרונה ואין צוואה עדכנית יותר, מגיע זמן היורשים להגיש לרשם לענייני ירושה בקשה לצו קיום צוואה. הליך זה כדאי לעשותו באמצעות עורך דין המתמחה בענייני צוואות. אם המוריש נפטר בארץ והוא בעל תעודת זהות ישראלית אין צורך להגיש תעודת פטירה. עורך דין לענייני ירושות הוא האדם המתאים לנהל את תהליך מימוש הצוואה כדי להקטין את הסיכוי שיתגלעו סכסוכים בין היורשים.

התנגדות לצוואה

התנגדות לצוואה הינה תביעה משפטית למניעת מתן תוקף לצוואה או ביטול הצוואה. בית המשפט יבחן את עילות ההתנגדות לצוואה על מנת להכריע בדבר. ישנם מספר רב של עילות התנגדות לצוואה, נמנה כאן את העילות הנפוצות:

 • היעדר כשירות המוריש לערוך צוואה
 • השפעה בלתי הוגנת
 • מעורבות בעריכת הצוואה
 • הוראה בלתי מוסרית או בלתי אפשרית בצוואה

5 שגיאות נפוצות בעריכת צוואה

 • מעורבות של היורשים במהלך עריכת הצוואה. ככל שיתברר בבית המשפט כי עורך הצוואה היה מושפע באופן בלתי סביר (השפעה בלתי הוגנת כלשון החוק), יכולה להיות לכך עילה לביטול הצוואה.

 • כאשר הצוואה מנוסחת באופן לא ברור או לא חד משמעי באשר לתנאי הירושה ו/או מה חלקו של כל יורש – בית המשפט יכול לבטל את הצוואה.

 • התניית הירושה בתנאי אשר מתערב בחיי היורש באופן לא מידתי, כגון שמירה על אורח חיים דתי בניגוד לרצונו של היורש. בתי המשפט נוטים להעדיף את חירותו של האדם החי על פני רצונו של המת. לדוגמה, בית המשפט יכול לבטל צוואה שבה המוריש מתנה את קבלת הירושה "רק במידה והיורש יתגרש מאשתו".
 • אי צירוף מסמכים רפואיים המעידים על כשירות המצווה בעת עריכת הצוואה. הדבר חשוב במיוחד במצבים שיש חשש לגבי צלילות וכשירות דעתו של המוריש עקב מצב בריאותי או מנטלי בעת עריכת הצוואה. למען הסר ספק, מומלץ לעגן את הצוואה עם מסמך רפואי שמעיד על כשירות המוריש.

 • פגם טכני בעריכת הצוואה: אי ציון תאריך כתיבת הצוואה, טעות בשם או בכתובות נכסי הירושה, חתימה שאינה תואמת את חתימת המוריש ועוד.
נגן וידאו אודות עורך דין צוואות - עורך דין עודד וולף
עורך דין צוואות - צוואה הדדית- עודד וולף משרד עורכי דין

מה זה צוואה הדדית?

צוואה הדדית היא הצוואה הנפוצה ביותר בקרב  בני זוג. סעיף 8א' לחוק הירושה מסדיר את נושא הצוואה ההדדית.

מטרתה העיקרית של הצוואה ההדדית להשאיר את ההון המשפחתי שנצבר בחייו של בני הזוג בתוך המשפחה ולהורישו לילדי בני הזוג, בד"כ, רק לאחר שאחד מבני הזוג הולך לעולמו. הצוואה נקראת הדדית משום שבעריכתה בני הזוג מסתמכים בהוראות הצוואה אחד על השני ותלויים זה בזה. צוואה הדדית, יכולה להיעשות במסמך אחד או בשני מסמכים שונים שאף יתכן שיהיו שונים אחד מהשני – הכל תלוי הנסיבות המיוחדות של בני הזוג, רכושם וההוראות המיוחדות שהם רוצים להשאיר בנוגע לחלוקתו.  

מה ההבדל בין צוואה רגילה לצוואה הדדית?

צוואה רגילה מבטאת את רצונו החופשי של אדם, מה ייעשה ברכושו לאחר מותו. צוואה הדדית, לעומת זאת, מבטאת את הרצון המשותף של בני הזוג, המסתמכים אחד על השני. מצב זה עלול להוביל לסיבוכים וסכסוכים שונים מאחר והמציאות היא דבר מורכב ולא תמיד ניתן לצפות את מהלכיה. לדוגמה, מצב שבו אחד מבני הזוג הופך להיות לא כשיר משפטית ובן הזוג השני מעוניין לשנות את הצוואה, לא יוכל בן הזוג הכשיר לבטל את הצוואה באופן רגיל על ידי עריכת צוואה חדשה, כפי שמתרחש בצוואה רגילה. לכן, חשוב מאוד, לערוך כל צוואה, ועוד יותר מכך, צוואה הדדית אצל עורך דין צוואות מנוסה ומקצועי שזהו תחום עיסוקו העיקרי.

מחיר עריכת צוואה

ניתן לערוך צוואה ללא סיוע עורך דין המומחה בנושא, ובכך לחסוך את עלות עריכת הצוואה. אולם בכך עורך הצוואה לוקח אחריות מלאה על השלכות מימוש וקיום הצוואה. מכיוון שצוואה הינה מסמך משפטי מורכב, הנוגע במערכות יחסים עדינות שבין הורים, בני זוג וילדים, ההמלצה היא להסתייע בעורך דין צוואות בעל ניסיון ומוניטין. עלות של כמה אלפי ש"ח בודדים עשויה לחסוך למשפחתכם הוצאות כבדות על סכסוכים משפטיים, במונחים כספיים ובמונחים נפשיים.

לקביעת פגישת ייעוץ עם עו"ד צוואות - עודד וולף

התקשרו עכשיו 03-644-7924 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

שיקולים לבחירת עורך דין מומחה לצוואות

למנוע סכסוכים, למנוע התנגדויות
ולשמור על ההרמוניה משפחתית

צוואה "טובה" היא כזו שמקיימת את רצונו המלא של המצווה, מצד אחד ומצד שני אינה משאירה סדקים או נושאים לא מטופלים שיכולים לערער על קיום הצוואה.

כתיבת צוואה עם עו"ד מומחה לצוואות יכולה להעניק שקט נפשי בכך שתיתן מענה מרבי לכל התנגדות שעלולה לעלות בעתיד ובכך למנוע מלחמות עתידיות וסכסוכים בין היורשים העתידיים.

עורך דין בעל ניסיון בעריכת צוואות ידאג לתת מענה ברור לכל סיטואציה עתידית. דוגמא לשאלות שחייבים לתת עליהם את הדעת

הניסיון הרב שיש לעו"ד מומחה לענייני צוואות מאפשר לתת מענה הולם ומהודק משפטית בצוואה לכל סיטואציה. מאפשר לכתוב צוואה ללא כל סייגים שתהיה בהירה וברורה משפטית. עו"ד מקצועי יכתוב אתכם את הצוואה המתאימה והנכונה ביותר עבור המשפחה שלכם רק לאחר שקיים שיחה ארוכה ומעמיקה ועמד על כל הצרכים והשיקולים.

עורך דין לצוואות, יברר אתכם את המצב המשפחתי על מנת לוודא שניתן מענה ברור לכל שאלה/התלבטות או סיטואציה עתידית, למשל:

 • מה הדרך הנכונה להוריש חלק מהעיזבון ליורש בעל חובות מבלי להסתכן בהברחת נכסים?
 • איך מורישים לבן הזוג וגם לילדים את הדירה מבלי לסכן את בן הזוג שנותר בחיים שימצא עצמו לעת זקנה מחוץ לדירה?
 • איך מונעים מצב שבו היורש הראשון "מבזבז" את כל מה שירש ולא משאיר כלום ליורשים שהוריתי שירשו אחריו?
 • אצל הורים פרודים/גרושים איך דואגים לכך שירושה שתגיע לילדים קטינים לא תבוזבז ע"י ההורה השני?
שיקולים לבחירת עורך דין מומחה לצוואות - עורך דין צוואות עודד וולף
שאלות נפוצות

עורך דין מומחה לצוואות - עודד וולף

לא בהכרח. הדבר היחיד הנובע מהצוואה הוא שלכל אחד מהיורשים, יש חלק שווה מערך הדירה. זו דוגמה למצב בו נכתבה צוואה (ככל הנראה ללא עורך דין צוואות מנוסה) שלא פירטה הוראות ברורות, אשר לאופן השימוש והחלוקה בנכס בין היורשים, מה שיכול להביא לוויכוחים וסכסוכים משפחתיים (אם חלק מהיורשים ירצו להשכיר את הדירה, בעוד שאחרים ירצו למכור, אחרים אולי ירצו להמתין לתמ"א כדי להשביח את ערך הדירה, ועוד…).

בדרך כלל מדובר על טיעון לביטול צוואה בגין "צוואה שנשתכחה" משמע, טענה שהצוואה הקיימת אינה משקפת את רצון המת והיא עדיין קיימת רק משום שהמצווה שכח מקיומה. למשל, במקרה שבו המצווה כתב צוואה ישנה שבה אינו מוריש דבר מרכושו לבן מסוים בשל יחסים עכורים/חוסר הכרה שהיו ביניהם ומאז המצב הוא שונה לחלוטין אך האב שכח מצוואתו (שכן היה משנה אותה ככל הנראה) וכך נותרה לה צוואה שלכאורה אינה משקפת את רצון המת. במקרים כאלה אף בתי המשפט חלוקים, ראו מקרה "אב הטייס", פסיקה משנת 2021 בה בית המשפט המחוזי לא הכיר בטענה של "צוואה שנשתכחה" והפך החלטה של בית משפט לענייני משפחה בנושא. חשוב לציין שעילה לביטול צוואה מחמת שנשתכחה אינה קיימת בדין הישראלי.

במידה והצוואה נחתמה ע"י 2 עדים (צוואה בעדים) אזי אין צורך באישור בית משפט וניתן להפקידה אצל הרשם לענייני ירושה

מאמרים נוספים בנושא צוואות

דילוג לתוכן