איתור צוואה שהופקדה

מה תרצו לדעת?

כל מה שחשוב לדעת על איתור צוואה שהופקדה

לאחר שאדם הלך לעולמו נאלצים קרוביו לבדוק אם האדם שנפטר השאיר אחריו צוואה. לשם כך ניתן לבדוק במסמכיו ולנסות לאתר צוואה, אם לא מוצאים במסמכיו צוואה, ניתן לבדוק אצל עורך הדין של הנפטר אם הופקדה אצלו צוואה שערך לאותו נפטר. בנוסף, אפשר לבדוק אם קיים עותק של הצוואה אצל רשם הירושה.

איתור צוואה שהופקדה - מטעם עורך דין עודד וולף
מאמר בנושא - איתור צוואה שהופקדה - עורך דין עודד וולף

מוזר ככל שיישמע, חוק הירושה לא מחייב להפקיד צוואה אצל רשם הירושה (למעט צוואה שנעשתה בעל פה). ולכן הרבה מאוד אנשים שעורכים צוואות לא מפקידים אותם אצל רשם הירושה. עותק מקורי אחד של הצוואה נשמר אצל עורך הדין שערך את הצוואה ונמסרים מספר עותקים מקוריים למצווה עצמו.

חשוב מאוד כשעורכים צוואה (לבד או שמסתייעים באמצעות עו"ד צוואות) לציין כמה עותקים ממנה הודפסו כדי שאם עורך הצוואה רוצה לבטל את הצוואה על ידי ביטולה (ולא על ידי עריכת צוואה חדשה תחתיה) הוא יידע היכן נמצאים כל עותקיה על מנת להשמידם.

הפקדת צוואה אצל הרשם לענייני ירושה אפשרית באמצעות הגשה מקוונת של הצוואה באתר האינטרנט של רשם הירושה, יש לשלם אגרה ואז תוך 45 ימים להפקיד עותק מקורי של הצוואה אצל רשם הירושה או באמצעות דואר רשום או באמצעות הגעה לאחת מלשכות הרשם לענייני ירושה ברחבי הארץ.

איתור צוואה ברשם הירושה

כל אדם, גם אם אין לו כל זיקה לאדם הנפטר, יכול לחפש באתר האינטרנט של הרשם לענייני ירושה, אם הנפטר השאיר אחריו צוואה. יתרה מכך, אם בעקבות מותו של המוריש ניתן צו קיום צוואה, הרי שכל אדם, תמורת תשלום אגרה צנוע ביותר יכול לקבל את צו קיום הצוואה אליו צמודה הצוואה עצמה.

מוזר ככל שיישמע, לאחר מותו של אדם ומתן צו קיום לצוואתו, הרי שהצוואה כבר אינה סודית והיא גלויה כלפי "כולי עלמא", כלומר היא גלויה לכל אדם שירצה בכך.

באותו אופן ניתן לאיתור גם צו ירושה ישן, על ידי חיפוש באתר האינטרנט של רשם הירושה.

מדוע מומלץ להפקיד צוואה אצל רשם הירושה?

לכל מי שרוצה שצוואתו לא תיאבד ותהיה מוגנת לאורך השנים (עד אשר יינתן צו קיום לצוואתו) מומלץ להפקיד את הצוואה לא רק אצל עורך הדין אלא גם אצל רשם הירושה.

יש חשיבות רבה להפקיד צוואה אצל רשם הירושה במיוחד אם מדובר על אנשים אשר קרוביהם מתגוררים רחוק מהם – בארץ אחרת והם כנראה לא יידעו היכן לחפש את הצוואה, או כשמדובר באדם ערירי שמבקש להוריש את נכסיו לגופים או אנשים שלא מהמעגל הקרוב אליו.

עורך דין עודד וולף - איתור צוואה

ביטול צוואה שהופקדה

רק מי שערך את הצוואה יכול לבקש למשוך את הצוואה מרשם הירושה והחליט שהוא משמיד אותה או עורך אחת אחרת במקומה.

ניתן לבטל את הצוואה שהופקדה גם מבלי למשוך אותה אלא באמצעות הפקדת צוואה חדשה, שהרי כל צוואה מבטלת צוואה שנכתבה לפניה.

מתי פותחים צוואה?

צוואה היא מסמך סודי כל עוד המצווה בחיים ורק הוא רשאי לחשוף אותה למי שירצה.

לכן, ניתן לפתוח צוואה רק לאחר מותו של המוריש.

אין כל ערך לפתיחת הצוואה ועל מנת לחלק ליורשים את העיזבון – הרכוש שהותיר אחריו הנפטר, יש צורך בהפקת צו קיום צוואה שיסדיר את העניין וייתן לצוואה תוקף משפטי מחייב.

מאמר מקצועי - איתור צוואה שהופקדה - עורך דין עודד וולף
איתור צוואה שהופקדה - משרד עורך דין עודד וולף

צוואה שנשתכחה

כשאדם עורך צוואה הוא לרוב לא יודע מתי ילך לעולמו, כך נוצרים מצבים שצוואות נכתבות לעיתים שנים רבות ואף עשרות שנים לפני מותו של המוריש ולפני שיוצא צו קיום צוואה לאותה צוואה.

עובדה זו עלולה לגרום למצב שהצוואה כבר נשתכחה מראשו של המוריש, ההנחיות שביקש להשאיר בצוואתו שנערכה שנים רבות לפני מותו, כבר לא שיקפו את רצונו האמיתי בשנים האחרונות לחייו, ומנגד הוא לא ערך כל צוואה חדשה שבכוחה לבטל את הצוואה הישנה – שנשתכחה.

מצב זה עלול לגרום לסכסוכי ירושה כבדים בין היורשים ובמקרים כאלה על בית המשפט להכריע כיצד מצד אחד לקיים את הצוואה שנשתכחה ומצד שני להשלים חלקים חסרים בה המבטאים את רצונות של המוריש בשנים האחרונות לחייו, בהתאם לעדויות וראיות שיובאו בפני בית המשפט.

עו"ד עודד וולף

עו"ד עודד וולף

עורך דין לענייני משפחה.
מומחה לענייני גירושים והפחתת מזונות,
עריכת צוואות מורכבות, ניהול ירושות ועיזבונות,
עריכת הסכמי ממון לפני חתונה ולידועים בציבור
ועריכת ייפוי כוח מתמשך.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
יש לך עדיין שאלה?
התקשרו עכשיו 03-644-7924 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
מאמר לאתר - איתור צוואה שהופקדה - עורך דין עודד וולף

עו"ד לענייני משפחה עודד וולף | גירושים | צוואות | ירושות | הסכמי ממון | ייפוי כוח מתמשך

לייעוץ מידי התקשרו :
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השירותים שלנו:

דילוג לתוכן