הסכם שלום בית ולחילופין גירושים

מה תרצו לדעת?

הסכם שלום בית ולחילופין גירושים – כל מה שחשוב לדעת

הסכם שלום בית ולחילופין גירושים הוא הסכם שנעשה כאשר זוג מגיע למצב של משבר חריף שיכול להביא לגירושים, אבל מוכן לעשות ניסיון אחרון לתיקון היחסים ולהביא לשלום בית.

הסכם מסוג זה מסדיר את הנושאים הנמצאים במחלוקת בין הצדדים, וקובע כיצד יפעלו כדי לשקם את היחסים. ההסכם כולל בתוכו גם הסכם גירושים שהוא "הסכם מגירה". הסכם זה יכנס לתוקף רק אם שלום הבית לא יצליח.

הסכם שלום בית ולחילופין גירושים - משרד עורך דין עודד וולף
מאמר מקצועי - הסכם שלום בית ולחילופין גירושים - עורך דין עודד וולף

הליך שלום בית

כאשר זוג נשוי יהודי נמצא בתהליך גירושים, או חווה משבר קשה בנישואים, קורה לא פעם שאחד מבני הזוג מעוניין לשקם את הנישואים ואילו השני מעוניין להתגרש כמה שיותר מהר.

כאשר מדובר ביהודים שהם אזרחי או תושבי ישראל, ישנה אפשרות לפנות לבית דין רבני לצורך תביעה לשלום בית. שלום בית בין בני זוג הוא ערך חשוב ביהדות ובית הדין יעדיף לעשות ניסיון לשיקום היחסים ולחכות עם הליך הגירושים ככל האפשר.

יש מקרים בהם בית הדין עצמו דורש ניסיון של שלום בית, גם אם אף אחד מהצדדים לא העלה אפשרות זו. שלום בית היא תקופת ביניים שבה בני הזוג מנסים לשקם את היחסים שעלו על שרטון ולמנוע גירושים. הזוג מנסח הסכם, או שבית הדין עצמו קובע עבורו את הצעדים הנדרשים כחלק מהניסיון להתגבר על המשבר.

מה זה הסכם שלום בית?

"הסכם שלום בית" הוא מסמך משפטי שבו מפורטים הצעדים שהצדדים מחויבים לעשות לצורך שיקום היחסים. הסכם כזה יכול לכלול למשל התחייבות להשתתף במפגשי ייעוץ נישואים יחד, לצאת לחופשה משותפת, לבשל בתדירות מסוימת, ואף לפעול להבאת ילדים לעולם.

לכל זוג יש את ההסכם שמתאים לו, בהתאם לפערים שיש בין בני הזוג ואופי המשבר שהם חווים. את ההסכם הזוג מנסח יחד בתיווך ובעזרת מגשר או עורך דין לענייני משפחה או באופן עצמאי. גישור לשלום בית דומה לגישור לגירושים, כאשר המאמץ הוא לתת ביטוי לרצונות ולצרכים של שני בני הזוג, תוך ויתורים של שני הצדדים כדי להתקרב ולהתגבר על הפערים ביניהם. לאחר מכן יש לפנות לערכאה משפטית לצורך אישור הסכם שלום בית. האישור יכול להיות בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

בהסכם שלום בית נכלל, פעמים רבות, גם הסכם גירושים למגירה. במקרה כזה יכונה ההסכם "הסכם שלום בית ולחילופין הסכם גירושין". הסכם הגירושים יהיה בתוקף במקרה שהניסיון לשלום בית לא צלח, בהתאם לתנאים שהוסכמו במסגרת ההסכם.

מהי "תביעת שלום בית לא כנה"?

תביעה לשלום בית מוגשת על ידי בן זוג שמעוניין לשמור על הנישואים בעוד שבן הזוג השני מעוניין להתגרש. תביעת שלום בית לא כנה היא תביעה שהוגשה על ידי בן זוג שטוען שברצונו לשמור על הנישואים, בעוד שבפועל הוא לא פועל לכך ונראה שפנייתו לבית הדין בתביעה לשלום בית הייתה לא כנה.

ישנן סיבות שונות לתבוע, שאינן בהכרח רצון כן לשלום בית. למשל, אם אחד מבני הזוג זקוק לזמן כדי להסדיר את ענייניו הכלכליים לפני הגירושים, או למשל, אם אחד הצדדים לא רוצה להיחשב כ"מורדת" או "מורד" – מעמד שיכול להביא להטלת סנקציות על ידי בית הדין.

תביעת שלום בית לא כנה לא תתקבל על ידי בית הדין, וההחלטה של בית הדין תהיה להמשיך להליך גירושים.

מהי כפיית שלום בית?

כפי שציינו לעיל, בהליך של שלום בית יכולים להיות שני תרחישים. הראשון הוא שבני הזוג עושים יחד הסכם שלום בית מרצונם החופשי, ואותו הם מביאים לבית משפט או בית דין לאישור. השני הוא שאחד מבני הזוג מעוניין בשלום בית בעוד שבן הזוג השני מעוניין בגירושים.

במקרה כזה בית הדין יכול לכפות ניסיון נוסף על בן הזוג שאינו מעוניין בשלום בית, בהתאם לתביעת שלום הבית של בן הזוג השני. במקרים מסוימים בית דין יבחר בעצמו לפעול בדרך של כפיית שלום בית, אם הוא סבור שהמשבר בנישואים יכול לחלוף והזוג יכול לשקם את הנישואים. עם זאת, גם לתקופה זו של שלום בית יש תוקף, ואם בית הדין יתרשם שהניסיון לא צלח למרות ניסיון אמיתי של הצדדים, הזוג ימשיך לתהליך גירושים.

מה אם אחד מבני הזוג רוצה להתגרש למרות "הסכם שלום בית"?

בסופו של דבר יש לזכור שאי אפשר להכריח אף אחד מבני הזוג לעשות שלום בית אם הוא לא באמת מעוניין, כך שגם אם מתבצעת מעין כפיית שלום בית, זו למעשה תקופת ניסיון שמטרתה לבחון את האפשרות שהזוג יחזור למסגרת הנישואים למרות המשבר.

עם זאת, אם אחד הצדדים מחבל באופן מכוון בהליך שלום הבית ואינו מקיים את החלטות בית הדין יש אפשרות שבית הדין יראה בו או בה מורד או מורדת. המשמעות היא שבית הדין יוכל להטיל סנקציות על הצד שנקבע שהוא המורד, כדי לחייבו לעשות מאמץ כן לשלום בית.

בנוסף, אם בית המשפט התרשם שלמרות כל הניסיונות, שלום הבית לא מצליח, הוא יסיים את ההליך ויאשר לזוג להמשיך לגירושים.

הסכם שלום בית ולחילופין גירושים - מטעם עורך דין עודד וולף
מאמר בנושא - הסכם שלום בית ולחילופין גירושים - עורך דין עודד וולף

מה משמעות של בגידה במהלך "שלום בית"?

כאשר יש לזוג הסכם שלום בית, בגידה היא כמובן צעד שמחבל מאוד באפשרות לממש את מטרת התהליך ולשקם את הנישואים. כדי למנוע מבני הזוג לחפש נחמה בזרועות אחרים, בית הדין יכול לקבוע קנס במקרה של בגידה. קנס משמעותי כמו מאות אלפי שקלים נועד להרתיע ולגרום לבני הזוג לעשות מאמץ כן להחזרת היחסים למצבם התקין.

ביטול הסכם שלום בית ולחילופין גירושין

הסכם שלום בית נועד לשמש לזמן קצוב. מקובל לנסח בו את התנאים לביטולו של ההסכם, כמו פרק זמן שמוקדש לניסיון לשלום בית, שאם בסופו הזוג לא מסכים לחזור למסגרת נישואים תקינה, הרי שהזוג יפנה לבית הדין בבקשה לגט.

באופן דומה יכולים להופיע תנאים כמו למשל, אם אחד מהצדדים לא מגיע לטיפולים הזוגיים, או כל תנאי אחר שמבטל את הסכם שלום הבית ומביא למעשה לגירושים. ביטול הסכם שלום בית יכול להיעשות גם בבית הדין, אם אחד הצדדים מביא ראיות שהצד השני לא שמר על ההסכם ולכן יש לבטלו ולאפשר את הגירושים.

לחילופין, אם הזוג החליט להמשיך יחד כזוג נשוי אין צורך בביטול הסכם שלום בית באופן רשמי; אפשר פשוט לגנוז אותו ולצעוד יד ביד לעבר השקיעה.

עו"ד עודד וולף

עו"ד עודד וולף

עורך דין לענייני משפחה.
מומחה לענייני גירושים והפחתת מזונות,
עריכת צוואות מורכבות, ניהול ירושות ועיזבונות,
עריכת הסכמי ממון לפני חתונה ולידועים בציבור
ועריכת ייפוי כוח מתמשך.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
יש לך עדיין שאלה?
התקשרו עכשיו 03-644-7924 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
מאמר לאתר - הסכם שלום בית ולחילופין גירושים - עודד וולף

עו"ד לענייני משפחה עודד וולף | גירושים | צוואות | ירושות | הסכמי ממון | ייפוי כוח מתמשך

לייעוץ מידי התקשרו :
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השירותים שלנו:

דילוג לתוכן