הסכם חיים משותפים

מה תרצו לדעת?

כל מה שצריך לדעת על הסכם חיים משותפים

כאשר זוגות נשואים מתגרשים, החוק מגדיר כיצד לחלק את הרכוש. כאשר מערכת יחסים של ידועים בציבור מסתיימת, החלוקה משתנה מבחינת החוק. יתר על כן, אם לא ביצעתם הגדרה רשמית של מעמדכם מול הרשויות, במקרה של פרידה ודרישה לחלוקת רכוש על ידי אחד מהצדדים, ייתכן שתידרשו להביא הוכחות שונות מחייכם הפרטיים על מנת להוכיח את מהות הקשר.

לכן, אם אתם חיים יחד כבני זוג, אבל יודעים שכמו כל דבר טוב, גם מערכת היחסים שלכם עלולה להסתיים, רצוי לערוך הסכם חיים משותפים. הסכם זה מטרתו להסדיר את חלוקת הרכוש שלכם במקרה בו תחליטו לסיים את הקשר.

מהו הסכם חיים משותפים?

הסכם חיים משותפים הוא הסכם שנעשה בין בני זוג ידועים בציבור, שמעוניינים להסדיר את אופן חלוקת הרכוש שלהם במהלך הקשר וכן במקרה בו יחליטו לסיים את מערכת היחסים ביניהם.  לעיתים מכונה גם "הסכם זוגיות" או "הסכם ממון בין ידועים בציבור".  

ההסכם כתוב בצורה מפורטת, ומתייחס לרכוש הנפרד שכל אחד מבני הזוג הגיע איתו טרם התחילה מערכת היחסים, רכוש משותף, וכן את אופן חלוקת הרכוש במידה ויפרדו. כמו כן הוא מתייחס לאופן חלוקת האחריות על תשלומי חשבונות, זכויות שונות ברכוש וכן הלאה.

הסכם חיים משותפים - מאמר מטעם עורך דין עודד וולף
מאמר בנושא - הסכם חיים משותפים - עורך דין עודד וולף

למי מיועד ההסכם?

ההסכם נותן מענה לזוגות שאינם נשואים – אם מתוך בחירה או מתוך הכרח, אך עדיין מקיימים מערכת יחסים הדומה לזו של זוגות נשואים. כלומר, מנהלים משק בית משותף, ורוצים לקשור את עתידם ביחד.

מה קורה אם אין הסכם חיים משותפים?

במקרה שבו בני הזוג לא ערכו הסכם, יש מספר תרחישים שיכולים לקרות: ראשית- המקרה הקל ביותר – בו הפרידה נעשית בצורה יפה ומכובדת וכל צד הולך לדרכו ללא כל דרישה מהצד השני. מקרה שני, במקרה בו בני הזוג הוגדרו כידועים בציבור מבחינת הרשויות – עליהם לדאוג לביטול מעמדם כידועים בציבור, וכן לחלק את הרכוש בהתאם לחזקת השיתוף, חזקת השיתוף קובעת כי כל הנכסים, ההון והרכוש שצברו בזמן חייהם המשותפים – הם בבעלות משותפת של שניהם.

כלומר, במקרה של פרידה כל אחד מבני הזוג זכאי ל-50 אחוז מהנכסים, ההון והרכוש. חזקה זו יכולה לחול גם על דירה שבבעלות אחד מהצדדים, באם התקיימה כוונת שיתוף לגביה. במקרה השלישי, בו בני הזוג מחליטים להיפרד מבלי שהוגדר מעמדם כידועים בציבור, אחד מהם יוכל עדיין לתבוע מהשני את החלוקה על פי חזקת השיתוף. תביעה זו תצטרך להוכיח כי הם אכן עמדו במבחנים של ידועים בציבור (כנסו למידע נוסף), וההחלטה תהיה נתונה בידי בית המשפט.

כלומר, במידה ואין הסכם, אתם חשופים לתביעה משפטית שעלולה להוריד אתכם מנכסיכם, גם אם צברתם אותם לפני תחילת מערכת היחסים. הדבר משמעותי במיוחד אם יש פערים כלכליים בין בני הזוג, או לחילופין אם אחד מבני הזוג הגיע עם ילדים מזוגיות קודמת ונכסים משלו.

איך כותבים הסכם חיים משותפים?

הסכם חיים משותפים תוכלו לנסח לבדכם, או שתוכלו להיעזר באיש מקצוע לשם כך. במידה והחלטתם שאתם מעדיפים הסכם מקצועי, שמנוסח היטב ומכסה תחומים רבים ומגוונים ככל האפשר, מומלץ לפנות לעורך דין משפחה המתמחה בידועים בציבור שיסייע לכם בכך. אם ההסכם יקבל אישור של בית המשפט לענייני משפחה או של נוטריון – זה יחזק את מעמדו המשפטי, אך זוהי לא חובה. זכרו, על מנת שההסכם יהיה בתוקף – שני הצדדים צריכים לחתום עליו.  

מאמר מקצועי הסכם חיים משותפים - עורך דין עודד וולף
מאמר מקצועי - הסכם חיים משותפים - עורך דין עודד וולף

מה עושים במקרה של הפרת ההסכם?

ככל שההסכם הופר, משום שאחד הצדדים לא עמד בכתוב בו, לצד השני יש עילה לתביעה. במסגרת עילה זו, ניתן לדרוש דברים נוספים במסגרת הליך שיפתח בבית משפט לענייני משפחה.

לסיכום, אם אתם בזוגיות ולא נשואים, תוכלו לערוך הסכם חיים משותפים. ההסכם יאפשר לכם להחליט על סוגיות שונות במסגרת ניהול מערכת היחסים שלכם, וכן להחליט מראש על אופן חלוקת הרכוש במקרה של פרידה.

מומלץ לערוך את ההסכם בליווי של עורך דין לענייני משפחה שיוכל לכתוב אותו באופן שאינו משתמע לשתי פנים, וידאג לצפות סיטואציות שונות מניסיונו ולתת עליהן את הדעת במהלך כתיבת ההסכם. כך, יוכלו להישמר האינטרסים של שני הצדדים, ולמנוע סכסוכים משפטיים בעתיד. אין חובה לאשר את ההסכם בבית המשפט, אך הדבר מומלץ, ועורך דין מיומן ילווה אתכם גם בשלב זה.

עו"ד עודד וולף

עו"ד עודד וולף

עורך דין לענייני משפחה.
מומחה לענייני גירושים והפחתת מזונות,
עריכת צוואות מורכבות, ניהול ירושות ועיזבונות,
עריכת הסכמי ממון לפני חתונה ולידועים בציבור
ועריכת ייפוי כוח מתמשך.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
יש לך עדיין שאלה?
התקשרו עכשיו 03-644-7924 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
מאמר הסכם חיים משותפים - עורך דין עודד וולף

עו"ד לענייני משפחה עודד וולף | גירושים | צוואות | ירושות | הסכמי ממון | ייפוי כוח מתמשך

לייעוץ מידי התקשרו :
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השירותים שלנו:

דילוג לתוכן