גירושים ללא ילדים

מה תרצו לדעת?

זוגות רבים מחליטים לפרק את הנישואים עוד בטרם יש ילדים בתמונה. במקרה כזה נחסכת התעסקות בנושאים כמו הסדרי ראייה, משמורת ודמי מזונות, שלרוב מהווים את הסוגיות המורכבות יותר בגירושים. לכן, ההליך הופך לפחות מורכב וכולל רק חלוקה של הרכוש. במקרים כאלו ניתן להגיע להסכמות בקלות יותר.

דרכים לביצוע הסכם גירושים ללא ילדים

כידוע, ניתן להתגרש בהליך משפטי, בייצוג של עורכי דין. עם זאת, תהליך זה כולל מאבקים ארוכים ויקרים, שלרוב אין בהם צורך כאשר מדובר בזוג ללא ילדים. לכן הדרך המומלצת ביותר במקרה זה היא באמצעות הסכם גירושים.

הסכם גירושים ניתן לכתוב בסיוע מספר גורמים: ביחידות הסיוע של בתי המשפט, באמצעות מגשר בתשלום או בעזרת עו"ד לענייני משפחה. לאחר שהצדדים מנהלים משא ומתן על הנושאים השונים, נכתב הסכם הגירושים ונחתם על ידי שני הצדדים.

ניתן למצוא באינטרנט נוסחים לדוגמה להסכמי גירושים. אפשר לקבל מהם מושג ראשוני לגבי הנושאים שיכללו בהסכם, אך יחד עם זאת  ההמלצה היא לא לחסוך בנושא זה, ולהתייעץ עם איש מקצוע מהתחום. הפסיקות בתחום דיני המשפחה מתחדשות, ויש נושאים שלא מכוסים בהסכמים אלו, נוסחים משפטיים לא מדויקים ומקרים עתידיים שעלולים לצוץ ולא חשבתם עליהם כלל. כמובן שכל העיסוק בנושאים אלו לאחר הגירושים יכול להימנע באמצעות עבודה מול איש מקצוע מיומן כמו עורך דין מומחה לענייני גירושים.

לאחר החתימות, יש להעביר את ההסכם לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, על מנת שיקבל תוקף של פסק דין מחייב.

גירושים ללא ילדים - מאמר מקצועי עורך דין עודד וולף
מאמר - גירושים ללא ילדים - עורך דין עודד וולף

השלבים לאחר החתימה על ההסכם

לאחר קבלת התוקף המשפטי להסכם, ניתן להמשיך לשלב סידור הגט בבית הדין הרבני. שימו לב שסידור הגט אורך מספר שעות ויש להיערך לכך גם מבחינת הזמן וגם מבחינת האגרות שיש לשלם.

נושאים שיש להתייחס אליהם בהסכם

אמנם הסידור ללא ילדים הוא פשוט יותר לרוב, ויכול להיפתר בהסכם גירושים, אך יש מספר נקודות שחשוב להתייחס אליהן בעת כתיבת ההסכם. כמובן שמדובר בהמלצות כלליות שיש לקחת בחשבון, והן לא כוללות התייחסות למשך הנישאים, הסיבה לגירושים ועוד, שבעקבותיהן לעיתים חל דין שונה.

יש מספר סוגיות מרכזיות שיש לתת עליהן את הדעת בהסכם גירושים ללא ילדים: חלוקת רכוש קיים (נכסים, רכבים, זכויות סוציאליות ועוד), חלוקת חובות והתחייבויות (אגרות, משכנתאות ועוד). במקרה שהנושא הכלכלי הוסדר בהסכם ממון לפני הנישואים – פועלים לפי ההסכם. במידה ואין הסכם ממון, פועלים על פי העיקרון שרכוש משותף הוא כל רכוש שנצבר במהלך שנות הזוגיות. בעניין זה גם החובות הם משותפים, אלא אם נצברו במעמד צד אחד ללא ידיעת הצד השני (כמו במקרה של הימורים, ניהול רומן ועוד). בנושאי הרכוש ישנם תחומים אפורים רבים נוספים כמו כוונת שיתוף, שיכולה לשנות את הזכויות גם בנוגע לנכס שנרכש לפני הנישואים.

להלן סוגיות מרכזיות שיש לכלול בהסכם. ככל שההסכם יהיה מפורט יותר, ויכלול התייחסות לכלל הרכוש, כך הסיכוי למחלוקת בעתיק קטן באופן משמעותי. לכן, בנוסף לנושאים שמצוינים כאן, מומלץ לערוך רשימה מסודרת של כל הרכוש שברשותכם ולהתייחס אליו בעת החלוקה. בשלב זה ראוי לקחת בחשבון שלחלק מהדברים יש ערך סנטימנטלי לבני הזוג, וככל שתתחשבו בזה כך כתיבת ההסכם תהיה נעימה יותר.

חלוקת רכוש קיים

נכסי נדל"ן

חשוב לציין לפרטי פרטים את הנכסים של הצדדים, על מנת לדייק בזיהוי: כתובת, גוש, חלקה, תת חלקה.

רכבים

ההסכם צריך לכלול התייחסות לחלוקת הרכבים ואופן רישום הבעלות.

חשבונות בנק

יש לתת הוראות מפורטות על חלוקת היתרות או החובות בחשבונות הבנקים. במידה והחשבון משותף, יש להתייחס להמשך ניהולו, אופן סגירתו ואופן חלוקת היתרות. במידה ויש פערים בזכויות הסוציאליות, לעיתים איזון המשאבים מתבצע באמצעות הייתרה בחשבון הבנק.

זכויות סוציאליות

כחלק מיצירת איזון המשאבים, יש לחלק את הזכויות הסוציאליות שהצטברו ממקומות העבודה לאורך שנות הנישואים. זכויות סוציאליות כוללות בין השאר: קרנות פנסיה, קרנות השתלמות, קופות גמל, ימי מחלה, ימי הבראה, ביטוחי מנהלים, פיצויי פיטורים ועוד.

גירושים ללא ילדים - עודד וולף
מאמר מקצועי - גירושים ללא ילדים - עורך דין עודד וולף

חובות והתחייבויות

יש לקחת בחשבון את כלל החובות וההתחייבויות של בני הזוג ולהתייחס אליהן בהסכם. כך למשל משכנתאות, הלוואות מהבנקים, מחברות האשראי או התחייבויות כספיות לצד שלישי.

חלוקת אגרות ועלויות בתהליך הגירושים

האגרות הן אמנם "כסף קטן" כאשר מדברים על סכומים שנחלקים בתהליך הגירושים, אולם יש לשים לב כי גם הן מכוסות בהסדר לצורך החלוקה ההוגנת. אגרות לדוגמה הן לפתיחת תיק, סידור גט, תעודת גירושים ועוד. עלות כל אגרה מפורטת ברשת ועומדת על כמה מאות שקלים. יש גם לקחת בחשבון את עלויות הייעוץ עם עורך דין, שירותי אקטואר, שמאי ועוד.

לסיכום, בהסכם גירושים ללא ילדים, אמנם מדובר בהסכם פשוט יותר, אך הוא כולל נקודות רבות שיש לשים אליהן לב. כתיבת ההסכם בליווי איש מקצוע, תוכל להוביל לסיום מהיר, יעיל והוגן ככל האפשר. בכך, שני הצדדים יוכלו להתפנות להתחיל את השלב הבא בחייהם בצורה הטובה ביותר. יתר על כן, איש מקצוע יוכל לתת את הדעת על סוגיות שנמצאות בתחום האפור של החוק, וכן להמליץ בנוגע להתייחסויות לנושאים עתידיים בהסכם. ניתן לשנות את ההסכם לאחר שנחתם ואושר על ידי בית המשפט, אך זהו תהליך ארוך וקשה. לכן, יש לחתום על ההסכם רק לאחר שהבנתם את כל ההשלכות שלו על זכויותיכם וחובותיכם.

לקריאה על גירושים עם ילדים >>

עו"ד עודד וולף

עו"ד עודד וולף

עורך דין לענייני משפחה.
מומחה לענייני גירושים והפחתת מזונות,
עריכת צוואות מורכבות, ניהול ירושות ועיזבונות,
עריכת הסכמי ממון לפני חתונה ולידועים בציבור
ועריכת ייפוי כוח מתמשך.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
יש לך עדיין שאלה?
התקשרו עכשיו 03-644-7924 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
גירושים ללא ילדים - עורך דין עודד וולף

עו"ד לענייני משפחה עודד וולף | גירושים | צוואות | ירושות | הסכמי ממון | ייפוי כוח מתמשך

לייעוץ מידי התקשרו :
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השירותים שלנו:

דילוג לתוכן