מה ההבדל בין אפוטרופוס לייפוי כוח מתמשך

מה תרצו לדעת?

מה ההבדל בין אפוטרופוס לייפוי כוח מתמשך – כל מה שחשוב לדעת

הרבה מאיתנו עשויים למצוא את עצמם במצב סיעודי בשלב כלשהו בחיינו, בו לא נהיה מסוגלים לקבל החלטות בעצמנו, בטח שלא להוציאן אל הפועל. זה יכול לקרות בגיל מבוגר בהמשך להידרדרות הדרגתית במצב הבריאות, או אף בגיל צעיר כאשר יש לכם עוד ילדים צעירים לדאוג להם ולעתידם.

איך תרצו שייראו חייכם ברגע הזה? האם אתם סומכים על קרובי משפחתכם שיקבלו בדיוק את אותן ההחלטות שאתם הייתם מקבלים? או שתעדיפו להישאר בשליטה ולהנחות אותם בביצוע?

זה בדיוק ההבדל המהותי בין ייפוי כוח מתמשך לבין אפוטרופוס. רבים טועים לחשוב כי מכיוון שהם משמשים לאותו תפקיד ובעלי אותה סמכות, אז אין טעם בעריכת ייפוי כוח מתמשך מראש ובטח שלא בהשקעה הכלכלית הכרוכה בו. במאמר זה נציג לכם את ההבדלים, ונסביר מדוע חשוב לערוך ייפוי כוח מתמשך.

מה ההבדל בין אפוטרופוס לייפוי כוח מתמשך - מטעם עורך דין עודד וולף
מאמר מה ההבדל בין אפוטרופוס לייפוי כוח מתמשך - עורך דין עודד וולף

מיהו אפוטרופוס

אפוטרופוס הוא גוף או אדם שממונים על ידי בית המשפט ותפקידם לדאוג לענייניו של אדם שאין ביכולתו לנהל את ענייניו בכוחות עצמו. האפוטרופוס יכול לייצג את האדם שהוא אמון עליו, בכל פעולה משפטית או נושא בהתאם לסמכויות שבית המשפט הקנה לו. הכל מתוך מטרה של ראיית טובתו של האדם שהוא מונה להיות האפוטרופוס שלו. עם זאת, "טוב" הוא עניין סובייקטיבי ומושפע מתפיסות עולם ומדרך חיים, ואי אפשר לצפות מאדם שמונה על ידי גוף חיצוני לדעת בוודאות מה היו העדפותיכם ולשמור על האינטרסים שלכם בהתאם אליהן.

הורים משמשים כאפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם אשר נמצאים מתחת לגיל 18.

המטרה של האפוטרופוס הוא לספק את ההגנה והסיוע הנדרשים בתהליך קבלת ההחלטות כלפי אדם שלא מסוגל לנהל את ענייניו מפאת פגיעה בתפקוד. לכן, בית המשפט יחליט באילו נושאים הוא ימונה לטפל.

מהו ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא אחת הדרכים של אדם להישאר בשליטה גם כאשר באופן רשמי הוא אינו מסוגל לקבל החלטות על חייו. מסמך ייפוי הכוח כולל את החלק המשפטי וכן את החלק של ההנחיות המקדימות לייפוי כוח מתמשך, שם נמצאות ההנחיות של האדם הלכה למעשה. 

בייפוי כוח מתמשך ניתן להתייחס לכל הסוגיות המטרידות אתכם – החל ממקום המגורים, דרך המצב הכלכלי ועוד. כמו כן, באפשרותכם להנחות בנושאים האלו באופן מפורט וכן למנות אדם או מספר אנשים שיוכלו להמשיך לקבל החלטות בנוגע לנושאים שונים וימשיכו את היישום של הדרך בה אתם בחרתם.

ייפוי כוח מתמשך יוכל לקבוע גם מי יחליף את האדם במקרה שזה לא יוכל לבצע את תפקידו, וכן מי יכריע במקרה של חילוקי דעות. כמו כן, כניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך היא על פי הנחייתכם במסמך ולא על פי החלטת גורם חיצוני שאינו מכיר אתכם.

אז מה בעצם ההבדלים?

אפוטרופסות וייפוי כוח מתמשך שניהם כוללים חובות וזכויות של האדם או הגוף הממונה כלפי אדם אחר. עיקר ההבדלים ביניהם עומדים על אופן המינוי, הנושאים עליהם הם אמונים, הפיקוח ואופן קבלת ההחלטות והוצאתן אל הפועל.

חשוב לדעת שברגע האמת אם לא ערכתם ייפוי כוח מתמשך, השליטה תעבור למישהו אחר בנושאים שבית המשפט יחליט לגביהם. פעמים רבות אנשים מוותרים על עריכת ייפוי כוח מתמשך בגלל המחיר. חשוב לקחת בחשבון כי הוצאה חד פעמית של כמה אלפי שקלים תקנה לכם שקט ארוך טווח וכן תמנע ויכוחים משפחתיים.  

מה ההבדל בין אפוטרופוס לייפוי כוח מתמשך - עודד וולף
מאמר מקצועי - מה ההבדל בין אפוטרופוס לייפוי כוח מתמשך - עורך דין עודד וולף

על מנת לאפשר הבנה נוחה של ההבדלים המהותיים, ריכזנו אותם עבורכם בטבלה הבאה:

הקריטריון

אפוטרופוס

ייפוי כוח מתמשך

מי ממנה

בית המשפט

הממנה

פיקוח

בית המשפט והאפוטרופוס הכללי

לא כפוף לפיקוח. בהחלטות מסוימות ידרש אישור בית משפט

מי מקבל את ההחלטות

האפוטרופוס

הממנה מנחה מראש, מיופה הכוח מוציא לפועל

על אילו נושאים

לפי החלטת בית המשפט. על גוף, רכוש, שניהם או רק אחד מהם

על כל עניין שקבע מיופה הכוח. יכול להיות שלכל עניין ימונה מיופה כוח אחר.

לסיכום, כולנו עשויים לעמוד בפני רגעים קריטיים בהם לא תהיה לנו שליטה על חיינו, וחשוב שנחליט אם אנחנו רוצים להגיע אליהם כאשר אנחנו בשליטה על מה שקורה או שאנחנו מוותרים עליה ונותנים לאדם אחר לנהל את עניינינו.

 אם החלטתם שאתם רוצים להישאר בשליטה ולערוך ייפוי כוח מתמשך, חשוב שתיצרו קשר עם עו"ד מוסמך לייפוי כוח מתמשך, שיוכל ללוות אתכם בתהליך קבלת ההחלטות השונות ברגישות ובמקצועיות, וכן להציע הצעות לפתרונות במקרים של התלבטויות.

עו"ד עודד וולף

עו"ד עודד וולף

עורך דין לענייני משפחה.
מומחה לענייני גירושים והפחתת מזונות,
עריכת צוואות מורכבות, ניהול ירושות ועיזבונות,
עריכת הסכמי ממון לפני חתונה ולידועים בציבור
ועריכת ייפוי כוח מתמשך.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
יש לך עדיין שאלה?
התקשרו עכשיו 03-644-7924 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
מה ההבדל בין אפוטרופוס לייפוי כוח מתמשך - עורך דין עודד וולף

עו"ד לענייני משפחה עודד וולף | גירושים | צוואות | ירושות | הסכמי ממון | ייפוי כוח מתמשך

לייעוץ מידי התקשרו :
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השירותים שלנו:

דילוג לתוכן