כמה משלמים מזונות על 3 ילדים

מה תרצו לדעת?

כמה משלמים מזונות על 3 ילדים? איך מחשבים את גובה המזונות?

על פי חוק הכשרות המשפטית שני הוריו של ילד הם האפוטרופוסים שלו, ומכאן נובעת גם אחריותם לספק לו את צרכיו הפיזיים והרגשיים. בעת גירושים, יש צורך לקבוע מה גובה ההוצאות על הילדים, וכיצד לחלק הוצאות אלה בין ההורים. כאשר יש 3 ילדים, ההוצאות יהיו באופן טבעי גבוהות יותר.

כמה משלמים מזונות על 3 ילדים - משרד עורך דין עודד וולף
מאמר מקצועי - כמה משלמים מזונות על 3 ילדים - עורך דין עודד וולף

הוצאותיהם של ילדים מגיל 6 הם אחריות של שני הוריהם, בין אם ההורים נשואים ובין אם התגרשו. כאשר ההורים מתגרשים, האופן שבו הם נושאים את הנטל של הוצאות הילדים נעשה מורכב יותר.

אם בזמן הנישואים ההורים ניהלו את חשבונותיהם ביחד ושילמו יחד על צרכי הילדים, הרי שמרגע שהתגרשו ישנה הפרדה בחישוב הוצאותיהם. עם זאת, ההוצאות של הילדים הם עדיין חובה משותפת של שני ההורים, ולכן את הוצאות הילדים ההורים צריכים לשאת יחדיו.

תשלום מזונות הוא הדרך המקובלת שבה נוקטים כדי לחלק את נטל ההוצאות. הורה אחד משלם על הוצאות הילדים השוטפות וההורה השני משלם מזונות על פי חישוב שנעשה בהתאם לצרכי הילדים והכנסות ההורים, כפי שנפרט כאן.

תשלום מזונות עד גיל 6

בהתאם לדין העברי על פיו פוסק בית המשפט, חובת הכלכלה של הילדים עד גיל 6 היא כולה על כתפי האב. זאת ללא קשר לגובה הכנסותיו או לגובה הכנסות האם. כלומר, האב צריך לשלם מזונות ילדים כדי לכלכל את ילדיו כשהם נמצאים בבית אימם.

ככל שמשכורתו של האב גבוהה יותר, כך סכום המזונות יהיה גבוה יותר, באופן טבעי, מתוך רצון לספק לילדים רמת חיים דומה ככל האפשר למה שהיה להם לפני הגירושים. מצד שני, אם האב משתכר שכר נמוך שבקושי מספיק לצרכיו שלו, הוא עדיין צריך לשלם מינימום מסוים לצרכיהם של הילדים, ויצטרך למצוא את הדרך לשלם עבורם את דמי המזונות.

מזונות מגיל 6 עד גיל 18

למרות שהדין העברי עדיין רואה באב אחראי לפרנסת הילדים גם בגיל 6 עד 15, בית המשפט העליון פסק באופן תקדימי לפני מספר שנים שכאשר ההורים משתכרים משכורת דומה, ואם זמני השהות מחולקים באופן שווה, אזי יש מקרים שהאב לא יצטרך לשלם מזונות עבור ילדיו. שכן הרי הוא נושא בכלכלת ילדיו בעת שהותם אתו ודואג למחסורם, ובאופן זה נושא בחובת הפרנסה לילדיו המוטלת עליו. (קראו עוד על מזונות משמורת משותפת)

עם זאת, אם יש פערי שכר משמעותיים, או אם הילדים שוהים אצל האם במרבית הזמן ונמצאים אצל האב רק בזמני שהות מצומצמים, אז האב מחויב בתשלום מזונות.

חשוב לציין שישנם מקרים שבהם בית משפט יטיל דווקא על האם את תשלום המזונות: אם הילדים שוהים מרבית הזמן עם אביהם, וישנם פערי שכר משמעותיים לטובתה של האם, הרי שהיא תצטרך לשלם לאב מזונות עבור הילדים.

מזונות מעל גיל 18

ברוב המקרים תשלום המזונות ממשיך מסיום כיתה י"ב או מגיל 18, ועד אחרי השחרור מהצבא או גיל 21. בשנים אלה בדרך כלל פוחת סכום המזונות לשליש מהסכום ששולם עד גיל 18. את התשלום ניתן לשלם לאם, או במקרים מסוימים ישירות לילד עצמו.

כמה משלמים מזונות על 3 ילדים - מטעם עורך דין עודד וולף
מאמר בנושא כמה משלמים מזונות על 3 ילדים - עורך דין עודד וולף

איך מתבצע חישוב גובה המזונות ל-3 ילדים

חישוב המזונות לוקח בחשבון כאמור את משכורתם של ההורים, את זמני השהות, ואת ההוצאות שיש על הילדים. תשלום המזונות יהיה מורכב מסכום מסוים של מזונות הכרחיים, לרוב בין 1000 ל-1400 לילד הראשון, ולעתים עם הפחתה מסוימת בילדים הבאים מתוך הבנה שיש הוצאות שצריך להוציא פעם אחת ומשמשים גם את הילדים האחרים.

נוסף על כך, ישנו תשלום מדור שכולל 30% מהוצאות המדור עבור ילד אחד, 40% עבור שני ילדים, ו-50% עבור שלושה ילדים ומעלה. סכומים אלה כוללים מרכיבים של הוצאות שוטפות של המדור, החשבונות, ביגוד, אוכל וכיוצא בזה. בנוסף, ישנו מרכיב של השתתפות במחצית מהוצאות מיוחדות על הילדים כמו קייטנות, צהרון, משקפיים, חוגים. כמובן, הנתונים כאן הם הערכה בלבד, וכל מקרה נידון לגופו.

ההוצאות על הילדים משתנות בין משפחה למשפחה, ולכן בית משפט דן בכל מקרה לגופו, ובוחן לעומק את ההוצאות הריאליות, את הכנסות ההורים וכושר ההשתכרות שלהם, את הזמן שהם שוהים עם הילדים ונסיבות המקרה, ובהתאם לכך פוסקים את גובה המזונות לכל מקרה ומקרה.

להיוועצות פרטנית עם עורך דין מזונות >>>

עו"ד עודד וולף

עו"ד עודד וולף

עורך דין לענייני משפחה.
מומחה לענייני גירושים והפחתת מזונות,
עריכת צוואות מורכבות, ניהול ירושות ועיזבונות,
עריכת הסכמי ממון לפני חתונה ולידועים בציבור
ועריכת ייפוי כוח מתמשך.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
יש לך עדיין שאלה?
התקשרו עכשיו 08-8585287 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
מאמר - כמה משלמים מזונות על 3 ילדים - עורך דין עודד וולף

עו"ד לענייני משפחה עודד וולף | גירושים | צוואות | ירושות | הסכמי ממון | ייפוי כוח מתמשך

לייעוץ מידי התקשרו :
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השירותים שלנו:

דילוג לתוכן