מזונות ידועה בציבור

מה תרצו לדעת?

האמרה המוכרת אומרת שחשוב לדעת עם מי להתחתן, אבל יותר חשוב לדעת ממי להתגרש. השאלה היא מה קורה במידה שלא מדובר בנישואים רשמיים אלא בקשר במעמד של ידועים בציבור? במאמר זה נעמוד על המושג ידועים בציבור, נבין למי הוא נוגע, מה ההשלכות המשפטיות שלו בזוגיות ובפרידה. אז אם אתם בזוגיות משמעותית ושוקלים לסיים אותה – המאמר הזה הוא בשבילכם.

מזונות ידוע בציבור – כל מה שצריך לדעת

ראשית, חשוב להבין מהו המושג ידועים בציבור. "ידועים בציבור" הם בני זוג שאינם נשואים, המנהלים משק בית במשותף, כחלק מקשירת גורל ביניהם ורצון משותף לחיות יחדיו. המושג אמנם מוכר בביטוח לאומי, וגם בקרב משפטנים ונעשה שימוש באבחנות שונות בהקשר אליו, אך מסתבר שההגדרה שלו אינה מעוגנת כלל בחוקי מדינת ישראל.

לפיכך, נוצרה מערכת של תבחינים שמסייעת להגדיר את המושג "ידועים בציבור". שני התבחינים הראשונים מציגים את האפשרויות הפורמליות. על מנת לקבל הכרה וזכויות כידועים בציבור ניתן להירשם בביטוח לאומי או לחילופין להחזיק בתעודת תצהיר כי בני הזוג הם ידועים בציבור. הרישום בביטוח לאומי נעשה באמצעות מילוי "שאלון לידועים בציבור", ומאפשר הכרה בביטוח הלאומי בבני הזוג כנשואים מבחינת זכויות וחובות.

תעודת תצהיר ניתן לקבל מארגונים שונים כמו התנועה הרפורמית, ארגון משפחה חדשה או ארגון הויה. כל אחד מהם מספק תצהיר המכונה אחרת, מוכר לצרכים שונים וכולל עלויות שונות. מומלץ לבחון את כלל הנתונים לפני הפניה לגופים אלו, ובכך לקבל את ההחלטה היכן להפיק את התצהיר.

 

מזונות ידועה בציבור - מאמר עודד וולף
מזונות ידועה בציבור מטעם עורך דין עודד וולף

קבלת זכויות משפטיות

שימוש בתצהירים אלו חיוני לצורך קבלת זכויות משפטיות שונות הניתנות לזוגות נשואים. הדרך השלישית לקבלת הגדרה של ידועים בציבור היא באמצעות עמידה בתבחינים של בית המשפט בהתאמה לנסיבות החיים שלהם. בדרך זו נעשה שימוש לרוב כאשר לא נעשתה הגדרה פורמלית, ויש צורך להכריע בסוגיות משפטיות הנוגעות לבני זוג.

לפני שנמשיך להבנת ההשלכות המשפטיות והתבחינים של בית המשפט, חשוב להבין למי ההגדרה נוגעת. אז מדובר בבני זוג שאינם מעוניינים להינשא בארץ או לחילופין אין באפשרותם לעשות זאת. כך למשל בני זוג מאותו המין, בני זוג בני דתות שונות, כאלו שיהדותם מוטלת בספק, פסולי חיתון מסיבות דתיות שונות ועוד. כיוון שבישראל אין הליך של נישואים אזרחיים, המדינה מקבלת הכרה בנישואים אלו אם נעשו בחו"ל, או מאפשרת את המעמד של ידועים בציבור כמענה חלופי בארץ.

מבחינת השלכות משפטיות, נקודת המוצא היא שההגדרה של ידועים בציבור מאפשרת הכרה מוסדית לצורך החלה של חובות וזכויות רבות הנוגעות לזוגות נשואים. ההגדרה מאפשרת הדדיות בזכויות מבחינת רכוש וכן זכויות של בני זוג נשואים מבחינת עבודה, ביטוח בריאות, ביטוח לאומי, ירושה, שירותי פריון ועוד.

כאמור, המעמד של ידועים בציבור כולל זכויות אך גם חובות. במקרה של פרידה בין בני הזוג, מתבססת חלוקת הרכוש ביניהם על חזקת השיתוף.

הסדרי משמורת וחלוקת זמני שהות

בנוסף, מבחינת מזונות ילדים, הסדרי משמורת וחלוקת זמני שהות – הדין זהה בין זוגות נשואים שמתגרשים לזוגות ידועים בציבור שנפרדים. עם זאת, לגבי מזונות אישה – הגבר לא מחויב לדאוג למזונותיה של פרודתו במידה והיו במעמד של ידועים בציבור למרות שישנם מספר מקרים בהם הדבר מתאפשר.

לצורך ההסבר בחלק זה נתייחס למצב שבו מדובר בזוגיות של גבר ואישה. הדבר נעשה מטעמי נוחות גרידא ויכול להתייחס לבני זוג מכל המינים. מקרה ראשון בו ייעשה תשלום מזונות הוא המקרה הקל ביותר, ונובע מהסכמה בין הצדדים. כלומר, אם הדבר הוסכם כחלק מהסכם שנערך בין בני הזוג במהלך הקשר ביניהם. הסכם זה יכול להיות הסכם ממון בין ידועים בציבור, הסכם חיים משותפים או הסכם זוגיות, ולכלול התחייבות של הגבר לתשלום מזונות לאישה בעת הפרידה.

אפשרות אחרת לתשלום של מזונות היא במקרה שבו האישה הייתה תלויה בגבר באופן מוחלט או משמעותי במהלך הקשר ביניהם, ואז בית המשפט יכול לפסוק תשלום של מזונות משקמים עבורה.

מזונות אלו נועדו לאפשר לה להשתקם מהבחינה הכלכלית לאחר הפרידה עד שתוכל לממן את צרכי מחייתה באופן עצמאי. מדובר בתשלום של זמן קצוב, בהתאם לנסיבות המקרה. מזונות משקמים ניתן לקבל במסגרת תביעה לכך בבית הדין לענייני משפחה, בתנאי שיש עמידה במספר תנאים.

 

מזונות ידועה בציבור - עורך דין מזונות עודד וולף
מזונות ידועה בציבור - מאמר מקצועי עודד וולף

קשר של ידועים בציבור

ראשית, קיום של קשר של ידועים בציבור, על סמך נסיבות חיים, וכן קיום של תלות כלכלית של האישה בגבר במהלך הקשר ועד הפרידה, במקרה שהוא היה המפרנס העיקרי או היחידי שלהם. במקרה זה, בית המשפט ייטה לפסוק תשלום של מזונות משקמים לאישה, ככל שהקשר היה ארוך יותר, שכן כך התלות הכלכלית של האישה הייתה משמעותית יותר.

מבחינת סכום, ככל שהתלות הכלכלית הייתה גבוהה יותר, כך הסכום של המזונות המשקמים צפוי להיות גבוה יותר. כמו כן, בית המשפט יכול לפסוק תשלום חד פעמי, או תשלום מזונות קצוב על בסיס חודשי לתקופה מסוימת.

על מנת לחסוך תביעות משפטיות שגוזלות זמן וכסף רב, אנו מזמינים אתכם ליצור קשר מבעוד מועד עם  עו"ד מומחה לענייני ידועים בציבור ולהסדיר את הקשר בהסכם זוגי משפטי, מאורגן ומסודר הכולל היבטים שונים של קיום הקשר והפרידה במקרה הצורך.

חשוב להבין, כתיבת ההסכם היא שלב פורמלי ואולי קצת "פחות נעים" להתחיל איתו מערכת יחסים, אך מהניסיון שלנו, זהו שלב קריטי וחשוב שיכול לחסוך לכם המון כאב ראש בעתיד, ולכן אל תמהרו לוותר על הסכם שכזה.

אני כאן לרשותכם, לכל שאלה ועניין. 

עו"ד עודד וולף

עו"ד עודד וולף

עורך דין לענייני משפחה.
מומחה לענייני גירושים והפחתת מזונות,
עריכת צוואות מורכבות, ניהול ירושות ועיזבונות,
עריכת הסכמי ממון לפני חתונה ולידועים בציבור
ועריכת ייפוי כוח מתמשך.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
יש לך עדיין שאלה?
התקשרו עכשיו 08-8585287 או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם
מזונות ידועה בציבור עורך דין עודד וולף

עו"ד לענייני משפחה עודד וולף | גירושים | צוואות | ירושות | הסכמי ממון | ייפוי כוח מתמשך

לייעוץ מידי התקשרו :
או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

השירותים שלנו:

דילוג לתוכן